Krzysztof Zanussi 02.05.2019r Cieszyn Życie rodzinne Zanussich, Eter, debata

Na festiwalu Kino na Granicy w Cieszynie reżyser Krzysztof Zanussi wraz z żoną Elżbietą spędzali dużo czasu z wielbicielami twórczości pana Krzysztofa. Chętnie odpowiadali na pytania i zdradzali owiane do tej pory tajemnicą, rodzinne anegdoty. Powściągliwy i dyskretny zdecydował się opowiedzieć o życiu prywatnym w książce Barbary Gruszki-Zych "Życie rodzinne Zanussich". Serdecznie polecam, zdecydowanie tylu informacji nie znajdziecie nigdzie indziej.
1go maja 2019r. w "Kornel i Przyjaciele" odbyło się kameralne spotkanie literackie. Jeśli kiedyś wasze drogi zaprowadzą Was do Cieszyna, koniecznie powinniście odwiedzić TO miejsce! W "Kornelu" kupiłam książkę - i wypiłam pyszną kawę. Następnego dnia wzięłam udział w debacie kulturalnej, która odbywała się COK Dom Narodowy pt. "Bilans zysków i strat". O swoich doświadczeniach sprzed lat, o cenzurze, o wpływie przemian ustrojowych na kulturę, z własnego doświadczenia opowiadali wybitni reżyserzy, w tym Pan Krzysztof Zanussi. Po debacie miałam przyjemność krótkiej rozmowy i wykorzystałam spotkanie na zdobycie dedykacji i autografu. Książkę przeczytałam jednym tchem, zaraz po powrocie do domu.
Kilka dni później wręczono Panu Krzysztofowi Zanussiemu "Platynowe Lwy" za całokształt twórczości podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Całość zbiegła się z 80-tymi urodzinami reżysera. Z niemałego dorobku pozwolę sobie zwrócić szczególną uwagę na dwa filmy. Pierwszym, który polecam jest "Persona non grata" z 2005r. Nie widzę sensu opisywania, po prostu go zobaczcie. Drugi film, z 2018 roku "Eter". REWELACJA!
 

Opis filmu umieszczony na YT: "Początek XX wieku, Podole. Lekarz (Jacek Poniedziałek) pasjonuje się eterem – substancją uśmierzającą ból i odbierającą świadomość, tajemniczą i śmiertelnie niebezpieczną. Gdy ofiarą jej działania pada młoda dziewczyna, lekarz zostaje skazany na śmierć. Niespodziewanie udaje mu się uniknąć stryczka.
Doktor znajduje pracę w zaborze austriackim, w wojskowej twierdzy dowodzonej przez komendanta (Andrzej Chyra). Poza oficjalną praktyką, na własną rękę ponownie zaczyna prowadzić coraz dziwniejsze eksperymenty: na żywych i na umarłych. Obsesyjnie doskonali swoją wiedzę o eterze i innych środkach pozwalających manipulować bólem, pożądaniem i wolą poddanych mu ludzi. Jaką cenę przyjdzie mu zapłacić za próbę zawładnięcia ludzkim umysłem?
W filmie znalazła się międzynarodowa obsada: Jacek Poniedziałek, Andrzej Chyra, Zsolt Laszlo, Ostap Vakulyuk, Małgorzata Pritulak, Maria Ryaboshapka."


Komentarze